06.12.2006 - LUBOŠ MAREČEK

Mladá fronta DNES - jižní Morava - str. 06


Měsíce: unikát sběratelů

Kolekci pozoruhodných litografií a sítotisků nazvanou Měsíce, kterou stvořili přední čeští výtvarníci, ode dneška vystavuje brněnská Galerie Kabinet v Radnické ulici.
Jde o sběratelský unikát.

Brno - Pražská Galerie Louvre vydává po zaniklé legendární Galerii MXM každým rokem kalendář vytvořený z dvanácti grafických listů současných českých umělců. Jedinečný kalendář vychází v přísně limitované edici sta výtisků a vždy se po něm doslova zapráší. „Není divu. Kalendář stojí šest tisíc korun, za které získáte tucet současných grafik. To je opravdu více než dobrá cena,“ upozorňuje jeden z vystavujících a kurátor zajímavé brněnské výstavy Petr Kožíšek.

 

Unikát umělecký, ale i sběratelský

V zajímavém projektu jsou zapojeni uznávaní malíři střední generace, z nichž někteří po revoluci 1989 tvořili okruh kolem MXM, a tři malíři mladší generace.
Dva umělci, Michal Gabriel a Čestmír Suška, jsou veřejnosti známí jako sochaři.
Poslední dva roky, ze kterých pocházejí vystavená díla, se na vzniku nezvyklého kalendáře účastní Tomáš Císařovský, Jiří David, Vladimír Franz, Michal Gabriel, Karel Jerie, Petr Kožíšek, Martin Mainer, Petr Nikl, Jan Pištěk, Antonín Střížek, Čestmír Suška a Jakub Špaňhel.
Oslovení autoři vždy rok po roce také střídají grafické techniky. Sudé roky vznikají litografie, lichá léta jsou vyhrazena sítotiskům.
„Celý projekt je ojedinělý v tom, že v rámci kalendáře vznikne tucet grafických listů. Ty mají hodnotu nejen estetickou, ale i sběratelskou. Většina autorů se grafikou navíc příliš nezabývá, a tak je výsledek originální i z tohoto důvodu,“ říká další z vystavujících, malíř Vladimír Franz. Na kalendáři se podílí už třetím rokem.

Grafiky, které nejsou ekzémem

Ve výstavním sále galerie Kabinet zůstane zajímavá výstava rovný měsíc. Otevřeno je ve všední dny mezi desátou a osmnáctou hodinou. Franz si s jemnou ironií stěžuje, že na něj vycházejí stále stejné měsíce. Autoři jsou totiž v kalendáři řazeni podle abecedního pořadí. „Stále maluju březen nebo duben,“ durdí se naoko Franz. Jak dodává Kožíšek a jak je zřetelné z vystavených prací, nejsou oslovení výtvarníci však zadáním přiděleného měsíce nijak omezováni.
Právě Franz však na jednom z vystavených dubnových obrazů zpracoval motivy klíčících semen, jeho březnová práce zase svérázně zpracovává téma Velikonoc. Pod křížem s umučeným Spasitelem popíjejí tři tučná růžová prasata.
„Grafiku, která zdobí předsíně českých sektorových bytů, považuji za ekzém na tváři výtvarného umění. My k tomuto zadání nepřistupujeme už od počátku jako grafici. Litografie a sítotisk jsou nám pouze prostředkem zadání v konkrétní technice,“ doplnil Franz. Zcela jinak jde na vše zase kupříkladu Jakub Špaňhel, jehož grafické listy vypadají vlastně stejně jako jeho plátna.